10. september 2011 18:30 – af Thomas Joseph Bansø
Bolton fik en snitter på 1-3 mod Liverpool inden landskampspausen, og det var det andet nederlag i træk. Det har dog også været et par store hold, som Bolton er løbet ind i, da de også har tabt 2-3 hjemme til Manchester City i en forrygende kamp. Nu venter så endnu et storhold på Bolton, og det ser i sandhed svært ud for Owen Coyle og hans gangbare mænd.
”The Trotters” har hentet Gaël Kakuta ind på en lån fra Chelsea, David N´Gog fra Liverpool og har formået at holde på den ombejlede Gary Cahill, men det ser på ingen måde ud til at være nok mod et modstanderhold i flyvende form.
Således kvaste Manchester United jo rivalerne fra Arsenal med hele 8-2 i en kamp, hvor alt lykkedes fra første færd. Det er sjældent, at disse cifre optræder i en sæson, og det er nærmest helt uhørt, at man kører en mesterskabsbejler over på den måde. Nye og unge spillere som Ashley Young, Tom Cleverly, Phil Jones og Danny Welbeck har vist forrygende form, mens etablerede spillere som Nani og Wayne Rooney bare fortsætter, hvor de slap sidste år.
Der er ingen tvivl om, at Manchester United er en af denne uges største favoritter, og de sætter absolut heller ikke noget til i denne kamp.
>> Se Bolton v Manchester United stream her